Jedną z kluczowych czynności, która musi być wykonana z najwyższą starannością w trakcie trwania procesu budowani, jest wykonanie odpowiedniego i dokładnego systemu deskowania. Deskowanie stropowe jest jednym z typów wchodzących w skład całej gamy narzędzi potrzebnych do prawidłowo wykorzystania procesu.
Deskowanie to nic innego jak prowizoryczna konstrukcja, wykonywana jednorazowo dla danego elementu. Konstrukcja ta składa się z pojedynczych desek, połączonych ze sobą. Zdarza się, że konstrukcje deskowania są wykorzystywane ponownie np.: te wykonane z metali. Deskowanie stosuje się przede wszystkim do tego, aby nadać półpłynnej mieszance betonu odpowiedni kształt lub tez aby podtrzymać zbrojenie podczas zalewania stropu. Od tego jak dokładnie zostanie zbudowana konstrukcja deskowania zależy powodzenie całego procesu wylewania betonu. Niedokładności często mogą okazać się niemożliwe do usunięcia.
Znajomość definicji deskowania wymaga jej systematyzacji. Wyróżniamy zatem deskowanie stropowe, deskowanie belek i podciągów, deskowanie ścian deskowanie stropów, deskowanie otworów oraz belek i podciągów. poniżej zostaną przedstawione najciekawsze rozwiązania, wykorzystywane z powodzeniem już dziś.
Deskowanie stropowe HV
Deskowania, którymi zajmuje się firma TITAN są bardzo popularne wśród budowlańców. Ich rozwiązania są z powodzeniem wykorzystywane w całej Europie. Nie inaczej jest z systemem deskowania stropowego HV. Jest to pewne aluminiowe rozwiązanie wykorzystujące panele i dźwigary, efektywnie zagospodarowując czas potrzebny na drogie przerabianie i dostosowywanie elementów do powierzchni. Co oznacza skrót HV ? V – dźwigary główne natomiast H – dźwigary rozdzielcze. Obydwa typy znajdują się na tym samym poziomie. Umożliwia to specjalna konstrukcja podtrzymująca dźwigary główne i głowice opadowe. W tym systemie dźwigary nie nachodzą na siebie. Ich konstrukcja pokazuje jak trwałe i stabilne jest to rozwiązanie. Do całości uzupełniacz stanowią panele HV, które są umieszczone pomiędzy dźwigarami V. Wolną przestrzeń, domyka się sklejką o rozmiarze 21 mm, która jest umocowana na dźwigarach rozdzielczych. Głowice opadowe służą natomiast do likwidacji szalunku nawet do 2 dni po betonowaniu. W zabezpieczeniu stropu pomogą podpory a rozebrane moduły mogą szybko posłużyć jako elementy konstrukcyjne dalszej budowy.
Deskowanie stopowe Alu-flex
System ten składa się z małej liczby elementów a jego wykorzystanie jest uniwersalne. System ten stanowi alternatywę do deskowania stropowego wykorzystującego sklejkę szalunkową, które dobrze sprawdza się na wielkich powierzchniach.
W skład zestawu wchodzą między innymi:
- Stalowe i aluminiowe podpory;
- Mocne i lekkie dźwigary aluminiowe;
- Uniwersalne trójnogi.
Deskowanie belek i podciągów
Wykorzystuje się do tego system U-HV oraz UZ. Jest to szybki sposób w przypadku deskowania belek typu T oraz belek krawędziowych. Montaż systemów jest prosty, ponieważ składa się tylko z kilku elementów. jest to aluminium i stal ocynkowana. O ich wykorzystywaniu zadecydowała trwałość tych materiałów oraz niska masa, która nie wymaga przy przenoszeniu angażowania specjalistycznego sprzętu. Montaż elementów jest szybki a ponadto system może być używany z innymi systemami deskowania które są dostępne na rynku.
Deskowanie ścian
Za ten proces odpowiedzialny jest moduł M zbudowany głownie z oblicowania i podłużnic. Rama modułu jest spawana i wyposażona w w specjalne szyny do montażu oraz podłużnice. Dzięki warstwie iFLONU półpłynny beton nie przywiera do powierzchni deskowania.