Szalunki wykopowe

Szalunki wykopowe jest jedna z metod zabezpieczenia tereny podczas budowy. Poznaj metody, jakie się do tego wykorzystuje!

System LITEBOX

Jeden z przykładów szalunków wykopowych, który już od dawna jest uznany przez budowniczych w całej Europie jest niewątpliwie system LITEBOX – lekkie aluminiowe szalunki wykopowe. Do głównych zalet systemu należy możliwość jego zastosowanie we wszystkich rodzajach gruntu. Daje on konstruktorom swobodę i bezpieczeństwo budowania.

System LITEBOX, charakteryzuje się głębokością zabezpieczenia wykopów, ponieważ jest on osadzany na głębokości do 6 metrów.  Doskonale sprawdza się podczas budowy w mieście. Nie ma potrzeby stosowania ciężkich stalowych modułów, lub niewygodnych desek, aby nadać fundamentom kształt. Lekka aluminiowa forma na pewno sprawdzi się w rekach budowniczych. Ich maksymalna waga to 42 kg, a transport na plac budowy może odbyć się za pomocą samochodu dostawczego do 3.5 t.

LITEBOX2

LITEBOX spełnia kryteria zawarte w polskiej Normie PN-EN 13331. jest to system certyfikowany przez niemiecka firmę, świadczącą ubezpieczenia z zakresu odpowiedzialności cywilnej w zakresie budownictwa

Ze względu na różne wymagania (rodzaj robót) , system ten został podzielony na cztery kategorie. Jest to system:

  • krawędziowy;
  • liniowy;
  • punktowy;
  • dylowy;

System krawędziowy: 

W systemie LITEBOX jest on najczęściej wykorzystywana metoda.  Jest to częściowe zabezpieczenie krawędzi wykopu. Może być on stosowany na stabilnym terenie i przy wykopach nie przekraczających 1,75 metra. Jest to standardowa głębokość ułożenia systemu. Warto dodać że jego całkowita masa nie przekracza 130 kg.

krawedziowy_schemat2

Systemy liniowe: 

Już przy głębokości 1 metra zaleca się pełne zabezpieczenie wykopu( chyba że badania mechaniki gruntu pozwolą inaczej). w tym przypadku, pojedyncze części aluminiowe  są połączone dzięki aluminiowym belkom,  pozwalających na utworzenie sporego modelu szalunku. Belki rozporowe dają komfort pracy i rozpór do maksymalnie 2.26 metra.

liniowy_schemmat

System punktowy: 

W przypadku, kiedy połączymy panele LITEBOX o różnych długościach, mozna utworzyć moduł wykopowy szalunkowy, charakteryzujący się rożnymi wymiarami. Przestrzeń robocza, tak jak w przypadku wszystkich przypadków wynosi maksymalnie 6 metrów. Metoda nadaje się do budowania komór startowych lub do przecisków i wiercenia sterowanego.

punktowy_schemat

System dylowy:

Są to aluminiowe komory segmentowe. Pozwalają na uzbrojenie terenu w przypadku krzyżowania się z innymi zabezpieczaniem gruntu. Kiedy połączymy aluminiowe panele szalunkowe z aluminiowymi panelami prowadnicowymi, uzyskujemy moduły, które w sposób prosty pozwalają ominąć wszelkie przeszkody, dzięki czemu możliwe jest budowanie nawet na terenach mało stabilnych.

dylowy-schemat

System STRONGBOX

Jest to bardzo podobny modle szalunków, natomiast materiały wykorzystane do konstruowania za jego pomocą modułów są znacznie cięższe i mocniejsze. Ich cechą jest wzmocniona konstrukcja, która daje budowniczym pewność stabilnej i bezpiecznej pracy, nawet kiedy grunt opiera się zabezpieczeniom. Jeden moduł szalunku składa się z dwóch stalowych paneli STRONGBOX oraz dwóch belek rozporowych, które końcami łączą panele. Jest to rozwiązanie sztywne, a ich zastosowanie daje możliwość uwolnienia przestrzeni robót na szerokość 3.6 metra, natomiast wysokości prześwitu do 2.5 metra.

strongbox_schemat3

System Double Strongrail

W skład szalunku, oprócz paneli standardowych, zastosowane są panele tnące i rozporowe które umieszczone są pomiędzy układem szyn prowadzących i ślizgowych. Szyny te zamontowane są po każdej ze stron paneli, a rozpory są mocowane do szyn dzięki zastosowaniu łączników klinowych.

System double strongrail

*Artykuł powstał na podstawie materiałów zgromadzonych na stronie TITAN POLSKA .
** Wszystkie obrazki są własności firmy i strony internetowej TITAN POLSKA.