Współczesne budownictwo inżynieryjne preferowana praktyką jest działanie, które ma nieść za sobą wzmocnienie podłoża. Jest to istotne np.: w przypadku budowanie dróg. Podłoże, należy wzmacniać niemalże w kazdej budowie. Wybór wzmocnienia zależy przede wszystkim od tego, jaki rodzaj konstrukcji ma na danym podłożu powstać. Logicznym jest, że rodzajów wzmocnienia jest bardzo dużo i zastosować je można jedynie w określonych warunkach. Mają one głownie na celu:
- zwiększyć nośność budynku;
- zmniejszyć ryzyko osiadania budynków;
- zmniejszanie się ryzyka upłynniania się podłoża;
- zwiększenie stabilności podłoża;
- podniesienie poziomu zabezpieczeń sąsiednich budynków.
Jednym z zabiegów służących określeniu, czy dane podłoże należy wzmacniać, jest wykonanie badań geotechnicznych. Nie jest tajemnicą, że największe znaczenie ma tutaj geotechnika. Dzięki niej, możliwe jest określenie zakresu oraz rodzaju stosowanych środków zabezpieczenia podłoża. Im dokładniej będą owe badania przeprowadzone, tym mniejsze ryzyko wystąpienia późniejszych budowlanych uchybień.
Jak zwykle geotechnika!
Budownictwo inżynieryjne, oraz pokrewne z tą dziedziną kierunki prac budowlanych, wyspecjalizowały się w pracach, które jeszcze kilkadziesiąt lat temu nie były możliwe do wykonania. Jednym z przykładów prac wykonywanych przez inżynierów budownictwa jest stabilizacja gruntów. Proces ten polega na doprowadzeniu gruntu do momentu, kiedy wzmocniony będzie nadawał się do przeprowadzeniu procesu budowy. W budownictwie drogowym, oczekiwanym efektem będzie doprowadzenie podłoża do sytuacji prawidłowej nośności stabilizowanej warstwy podłoża wraz z odpornością na występowanie różnych warunków wodnych i atmosferycznych. Najczęściej stosowanym przykładem stabilizacji, jest stabilizacja chemiczna. Polega ono na dodawanie rożnych środków chemicznych do tradycyjnych zapraw takich jak cement czy wapno. To jaki środek zostanie wykorzystany do stabilizacji podłoża zależy przede wszystkim od:
- rodzaju i poziomu nawilgocenia gruntu;
- efektu wzmocnienia jaki jest oczekiwany;
Najczęściej stosowanym sposobem stabilizacji gruntów jest metoda mieszania gruntu na miejscu. Wygląda ona następująco:
- rozkładamy spoiwo w ustalonej nas ilości;
- mieszamy spoiwo z gruntem na wybraną głębokość przy użyciu gruntomieszarki;
Kiedy materiał jest już wymieszany z gruntem, następuje jego wyrównanie i zagęszczenie. Po czasie od 3 do 7 dni następuje związanie warstwy, która już na tym etapie cechuje się odpowiednią nośnością, co daje już możliwość budowanie wymagających konstrukcji.
Przedstawiony opis, nie jest jedynym sposobem na wzmacnianie gruntów. Temat jest bardzo rozległy, a współczesna nauka daje wielkie pole do manewru w tym zakresie.