Zarządzanie apteką to bardzo skomplikowany proceder, który wymaga sporego doświadczenia w branży oraz zastosowania określonych narzędzi. Przede wszystkim potrzebny jest program, w którym znajdują się wszystkie znajdujące się w aptece produkty wraz z ich datami ważności.
Te ostatnie są wyjątkowo ważne w tego typu działalności, ponieważ przeterminowany lek może być szkodliwy dla osoby, która go zażyje. Warto więc mieć pewność, że wszystkie produkty w aptece nie są przeterminowane, a w tym celu należy przeprowadzać okresowe sprawdzanie asortymentu. Konieczne wydają się także przeprowadzane co jakiś czas inwentaryzacje, które pozwalają zdać sobie sprawę z faktycznego stanu magazynu, a także zachować porządek wśród asortymentu.
Tego typu operacje najczęściej przeprowadzane są przy pomocy specjalnych czytników, a grupa osób zatrudnionych na ten cel skanuje po kolej każdą strefę w aptece. W procesie tym bardzo często wyrzucone zostaje sporo produktów, które są po terminie ważności. Dodatkową sprawą jest również odsiew tych leków, które są już ruszone. Dotyczy to niepełnych pudełek, z których prawdopodobnie został sprzedany np. jeden listek. Wówczas produkt należy odłożyć w widocznym miejscu, aby pracownik apteki nie miał w systemie mylnej informacji, że na półce powinien znaleźć odpowiednią ilość pełnych pudełek z lekiem. Zwłaszcza w przypadku dużych aptek omawiany system zarządzania wydaje się konieczny, ponieważ mając na stanie paręset rodzajów leków bardzo ciężko utrzymać stale idealny porządek, którego niejako wymaga się od aptek.
Więcej na rsa24.pl