Zajmijmy się podziałem mikropali. Każda, nawet najbardziej ogólna jednostka da się podzielić na choćby zastosowania. Nie inaczej jest i w tym przypadku. Pierwsza analizowaną grupą, będą mikropale iniekcyjne firmy TITAN Polska. jak działają i dlaczego zostały zakwalifikowane do tej grupy?
Pierwszą cechą wszystkich mikropali jest ich praca, ponieważ są to mikropale samowiercące. Firma Titan, zaznacza, że są one godne z normą PN-EN 14199. Oznacza to że są to element, które po prostu wciska się w podłoże. są zdolne do powtarzalnej pracy we wszystkich typach gruntu.
Ich zastosowanie jest szczególnie przydatne w przypadku fundamentowania. Do ich głównych zalet należą przede wszystkim:
- możliwość usadowienia budynku na trudnym gruncie, gdzie zwykłe fundamenty nie zdałby egzaminu;
- możliwość wzmacniania istniejących już fundamentów, co jest istotne przydatne np.: w konserwacji starych budowli;
- zabezpieczanie przed wyporem;
- formowanie fundamentów o dowolnych kształtach;
Czy mikropale iniekcyjne mają jeszcze jakieś zalety? Oczywiście. System jest na tyle dostosowany że montaż mikropali odbywa się przy użyciu kompaktowych, urządzeń/ maszyn. Jest to dosyć istotne z punktu widzenia budów, gdzie istniej ograniczona powierzchnia działania. Ich instalacja nie jest trudna, dlatego nie jest potrzebne wielkie zaplecze techniczne.
Niezależnie od tego w jakim gruncie przyjdzie nam pracować, wiercenie jest proste. Wystarcza dobre badania ze strony geotechników, aby poznać mechanikę gruntu, na którym zaplanowana jest budowa, aby szybko i bezproblemowo zainstalować system mikropali, dostosowanych konkretnie pod potrzeby budowli. Sam proces wiercenia odbywa się bezpośrednio do gruntu, dlatego nie potrzeba instalować specjalnych rur osłonowych. Dzięki dobrej kalibracji nie występują znaczące przemieszenia, dlatego jest to bardzo dobry sposób na wykonanie dokładnych odwiertów.