Wybór odpowiedniego tynku nie jest prosty. Każdy z nich posiada swoje określone parametry, dostosowane do danego typu budownictwa i preferencji inwestorów. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje tynków i ich właściwości. Wśród nich najpopularniejsze tynki maszynowe, cementowo wapienne i gipsowe.
Tynki cementowo wapienne
Ten rodzaj tynków został wyparty przez tynki gipsowe jeszcze kilkadziesiąt lat temu. Teraz znów wróciły one do łask, głównie dzięki możliwości stosowania jako tynki maszynowe. Nazwa tynku sugeruje przewagę spoiwa. Dlatego w tej kategorii wyróżniamy zarówno tynki cementowo wapienne (mocniejsze, szybko wiążące), jak też wapienno cementowe (słabsze i bardziej porowate).
Różnica pomiędzy wspomnianymi rodzajami tynków polega również na stosowaniu obrzutki. W przypadku tynków z dominacją spoiwa wapiennego, stosowanie obrzutki jest uzależnione od informacji na opakowaniu. Z kolei w przypadku tynków z dominacją cementu, niezbędne jest zastosowanie obrzutki cementowej.
Tynki wapienne
Spoiwem jest tutaj wapno hydratyzowane (sucho gaszone). Wiązanie wapienne wymaga bezpośredniego styku z powietrzem (odbywa się przy współudziale atmosferycznego dwutlenku węgla) i trwa znacznie dłużej. Dlatego zacieranie tynku wapiennego może odbywać się nawet w następnym dniu. Ze względu na obniżoną trwałość, tynki wapienne powinny być nakładane znacznie grubszymi warstwami (minimum 20 mm).
Tynki gipsowe
Tynki gipsowe charakteryzuje najkrótszy czas wiązania. Oznacza to, że większość z nich to tynki maszynowe. W przypadku tynków gipsowych ręcznych, w ich skład wchodzą substancje wydłużające czas wiązania. Co ważne – tynki gipsowe powinny być nakładane wyłącznie w pomieszczeniach suchych.
Tynki gliniane
Najciekawszą formą tynku są tynki gliniane. Ze względu na specyfikację gliny, mogą one być obrabiane nawet po… kilku latach. Wystarczy, że zasuszony tynk zmoczymy wodą i znów staje się on plastyczny i gotowy do obróbki. Co więcej – tynki gliniane doskonale regulują mikroklimat w pomieszczeniach. Niestety są dosyć ciężkie. Ich masa to około 17 kilogramów ma metr kwadratowy zakładając, że warstwa ta ma 10 mm.
Artykuł powstał przy współpracy z przedstawicielami krakowskiej firmy Inside – System, która od wielu lat zajmuje się kładzeniem tynków maszynowo – www.inside-system.pl.
Serdecznie zapraszamy do współpracy!