Geotechnika w praktyce – badania gruntu

Wykonanie badań geotechnicznych jest bardzo ważne. Tylko dzięki ich przeprowadzeniu, projektant budowy jest w stanie dostosować specyfikę fundamentu, do jakości i nośności gruntu. Nieodpowiednio przeprowadzone lub zaniechane badania geotechniczne, mogą w rezultacie doprowadzić do katastrofy budowlanej i w najgorszym ze scenariuszy, rozbiórki budynku.

Aby dowiedzieć się jakie warunki wodno-gruntowe, należy zwrócić się do firmy, która zajmuje się przeprowadzaniem badań gruntu (geotechnika). Ich praca polega na wykonaniu kilku odwiertów. na ich podstawie specjalista określi warstwy i rodzaje gruntu, na którym w przyszłości ma stanąć budynek. Współczynniki te są zmienne w zależności od pory roku, zatem inaczej wyniki badań będą wyglądały wiosną inaczej zaś zimą.

Badania przeprowadzona na wybranej działce, są najbardziej miarodajne. Można za ich pomocą całkiem dokładnie usytuować przyszły budynek. Warto wspomnieć, że posiadacze niewielkich działek, nie wiedzący dokładnie gdzie ma stanąć budynek np.: mieszkalny będą musieli zapłacić za badania znacznie więcej, ponieważ odwierty będą prowadzone w różnych miejscach terenu.  Mimo to, warto zainwestować w to pieniądze, ponieważ tylko dokładne badania mogą wskazać, czy  osadzenie fundamentu budynku będzie proste, czy trudne w miejscu, którym chcemy aby stanęły.

Najważniejsza z zasad brzmi :

 Im więcej odwiertów, tym badanie dokładniejsze, dlatego nie warto wybierać firmy, która obiecuje ocenić warunki wodno-gruntowe na podstawie jednego: za minimum uważa się trzy (1).

Z technicznego punktu widzenia, najczęściej odwierty wykonywane są:

  • na narożnikach przyszłego fundamentu;
  • (czasem) na przecięciu przekątnych;

W przypadku, kiedy zakładamy w domu posiadanie podpiwniczenia, wiadomym jest, że badania musza być przeprowadzone głębiej. Jest to głębokość od 3 do nawet 6 metrów. Przy konstrukcjach niepodpiwniczonych, wystarczy badanie zaledwie do 3 metrów. Takie badania, trwają maksymalnie do 2 godzin zegarowych. Znacznie dłużej poczekamy natomiast na wydanie stosownej dokumentacji badania, która musimy otrzymać w trzech egzemplarzach wraz z wersją elektroniczną.

Koszt jednego odwiertu waha się od 100 do 150 złotych, zatem koszt 5 odwetów, może balansować pomiędzy 1000 a 1500 złotych . O ile w ceną wliczone są koszty dokumentacji, o tyle istnieje ryzyko, że jedno badanie nie wystarczy i trzeba będzie je ponawiać kilkukrotnie w trakcie roku.


(1) Kuśmierczyk Aleksandra, Czy warto wykonać badania geotechniczne?, http://www.budujemydom.pl/dzialka/460-czy-warto-wykonac-badania-geotechniczne.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *