W przypadku poszukiwań sprawdź taniemieszkania.pl/warszawa), musimy zacząć od określenia naszego budżetu oraz zdolności kredytowej. Następnie należy pamiętać również, iż sam zakup mieszkania to nie koniec kosztów, trzeba je jeszcze wyposażyć, więc należy mądrze rozdysponować swoje pieniądze.
Mamy już uzbieraną odpowiednią kwotę, oraz zostawione małe zaplecze, co dalej? Dalej należy zacząć robić rozpoznanie, najprościej oczywiście zacząć od internetu, powinniśmy dowiedzieć się gdzie developer aktualnie buduje mieszkania, jak wygląda dojazd do tego miejsca oraz z tego miejsca o różnych porach dnia, czy odpowiada on naszym wymaganiom. Warto również wybrać się na targi nieruchomości, gdzie możemy spotkać i porozmawiać z wieloma developerami. Dowiemy się również, czy w okolicy planowane są inne budowy mieszkań, co oznaczałoby późniejszy wzrost cen w danym obszarze, co jednocześnie skutkowałoby świetną inwestycją na przyszłość, jeśli chodzi o wynajem czy nawet późniejszą sprzedaż mieszkania.
No dobrze, zawęziliśmy już obszar poszukiwań więc pozostaje nam klasyczna eliminacja. Ustalamy, które mieszkanie odpowiada nam najbardziej, a co za tym idzie upatrzymy sobie od 1-2 inwestycji, które spełnią nasze oczekiwania.
Zgodnie z prawem możemy zażądać od sprzedawcy prospektu informacyjnego inwestycji, który posiada bardzo ważne informacje takie jak na przykład: Doświadczenie dewelopera, czy nie są przeciw niemu prowadzone postępowania egzekucyjne, jaki jest status prawny działki, czy w obszarze 1km są planowane inne inwestycje, czy całość posiada niezbędne zezwolenia, jaki jest termin zakończenia inwestycji, kto finansuje budowę i jak są zabezpieczone interesy nabywców. Są to ważne informacje, na które trzeba mieć oko, bo bez nich nie powinniśmy tak naprawdę wchodzić w głębszą polemikę na temat zakupu mieszkania.
Upatrzyliśmy mieszkanie, wszystko nam odpowiada, więc możemy zacząć negocjacje z deweloperem. Wszystko tutaj zależy głównie właśnie od elastyczności wcześniej wymienionego. Niektórzy będą skłonni do zejścia z ceny a inni nie będą nawet dopuszczać do takiego toku rozmowy, wiele może zależeć od sytuacji na rynku.
Wszystko ustalone, może troszeczkę stargowaliśmy cenę czas więc zawierać umowę, w której wystąpią następujące informacje:
Cena i lokalizacja, termin przekazania lokalu, termin wpłaty zadatku czy chociażby konsekwencje wycofania się z zawartej umowy.
Umowa zawierana jest w formie aktu notarialnego, a aktualnie jeśli chodzi o zapłatę za inwestycję popularny jest model transzowy, czyli po wpłaceniu zadatku, resztę ceny spłacamy w konkretnych etapach realizacji inwestycji lub po jej zakończeniu.
No i nadszedł ten najważniejszy moment, odbieramy nasze mieszkanie. Tutaj mogą być dwie możliwości, mieszkanie zostanie odebrane przed lub po podpisaniu umowy ostatecznej. Podczas wizyty w mieszkaniu wraz z deweloperem, jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy powinniśmy zabrać ze sobą doświadczonego budowlańca, który będzie w stanie stwierdzić, czy mieszkanie spełnia zawarte w umowie standardy. Czy standard wykończenia odpowiada temu zawartemu w umowie, czy podłogi, ściany, okna i drzwi nie mają wad budowlanych oraz czy wymiary pomieszczeń zgadzają się z tymi zawartymi w umowie.
Jeśli wszystko się zgadza to gratuluje, właśnie zostaliśmy właścicielem nowego mieszkania.