Szeroki wybór lekcji instrumentów

gramy na instrumentach

Bas czy klasyk? Oto jest pytanie! Popularność instrumentów strunowych rośnie, zarówno wśród profesjonalistów, jak i amatorów. Trudno podjąć decyzję, od której zacząć naukę, czy której brzmienie jest przyjemniejsze dla ucha. Pomimo doby rozwoju technologii i związanej z nią przepełnienia elektroniką, często sięgamy do klasycznego modelu gitary.

Większość z nas słyszała kiedyś słowa „Chłopiec z gitarą byłby dla mnie parą” ze starej piosenki. Rzeczywiście, wielu chłopaków zaczyna uczyć się gry na gitarze doceniając jej urok i wpływ na płeć piękną. Inni uczą się gry ze względu na swoje pasje muzyczne i zazwyczaj nie poprzestają na kilku znanych piosenkach, ale cały czas rozwijają się dalej. Rodzajów gitar jak i innych instrumentów muzycznych jest jednak bardzo wiele. Co wybrać?

Gitara klasyczna dała początek całemu zespołowi instrumentów akustycznych i elektrycznych. Gitara o 6 miękkich strunach jest stosunkowo cichym instrumentem. Obecnie, przy zastosowaniu wzmocnień nie stanowi problemu podczas gry zespołowej. Historia wspomina nam o pojawieniu się instrumentu już w XV wieku oraz określa „złoty wiek” gitary na I połowę XIX wieku. Do gitary klasycznej powraca się jednak coraz chętniej, nie tylko poprzez modę na to, co naturalne i prymitywne, ale zaczynamy dostrzegać urok subtelnych brzmień gitary. Co więcej, muzycy przede wszystkim zaczynają naukę gry na gitarze właśnie sięgając po jej klasyczną wersję.

Gitara basowa ma troszkę krótszą historię, bo pierwszy prototyp pojawia się dopiero 1935 roku, jednak jej możliwości w znacznym stopniu przekraczają dobytek gitary klasycznej. Model 4-, 5-, 6-, 8- i 12- strunowy pokazuje jak wiele treści można przekazać za pomocą muzyki. O dużej popularności basistów świadczy to, że opuszczają swoje zespoły i rozpoczynają kariery solowe. Gitara basowa może również pochwalić się różnorodnymi technikami gry np.: slapping, popping, klangowanie czy tapping.

Zmierzenie popularności obu instrumentów muzycznych nie należy do szczególnie trudnych zadań. Choć wiele czynników ma wpływ na to, czym się kierujemy w wyborze gitary, gustem muzycznym, kwestiami finansowymi czy środowiskiem, w jakim żyjemy, to jednak klasyk rządzi. Widać to nawet po popularności korepetycji. Lekcje gry klasycznej gitary są dużo bardziej obłożone niż basowej. Więcej o nauce gry na szeregu różnych instrumentów dowiemy się na krakowskim portalu oferującym lekcje gry na instrumentach muzycznych: https://krakow.smileflow.pl/.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *